Nieszkodliwy makijaż dla podrażnionych oczu

nieszkodliwy makijażWykonywanie makijażu oczu i ich okolic często niestety wiąże się z ich podrażnieniem, co nie tylko psuje efekt prac, ale przede wszystkim jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Taki stan rzeczy jest skutkiem reakcji alergicznej na elementy kosmetyków i nie można go bagatelizować.

Elementy drażniące

W kosmetykach drażnią często substancje zapachowe, które uwalniają się z nich w kontakcie ze skórą. W ten sposób szkodzą głównie podkłady i korektory. Równie dużym zagrożeniem są pigmenty sztuczne i naturalne obecne w innych elementach zestawu do makijażu. Reakcje alergiczne wywołuje zielony tlenek chromu, czerwonawy karmin oraz miedzy innymi nikiel, który pojawia się razem z brązowym tlenkiem żelaza. Paradoksalnie, nawet teoretycznie niegroźne związki chemiczne mogą powodować kłopoty. Wśród nich są chociażby lanolina oraz kalafonia. Uchronić się przed nimi można stosując kosmetyki hipoalergiczne. Osobnym problemem są kosmetyki perłowe, w których znajdują się opiłki substancji skrzących się. Mogą one ranić, jeśli nie są dostatecznie rozdrobnione, nawet samą skórę, a ich mgiełki powstające w czasie nakładania makijażu mocno drażnią oczy, jeśli dostaną się gdziekolwiek w okolice błon śluzowych. Najlepiej z nich całkiem zrezygnować.

makijaż dla oczu wrażliwychBezpieczne kosmetyki

Kosmetyki hipoalergiczne są bardzo proste, jeśli chodzi o ilość wykorzystanych składników. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wywołania przez któryś nich negatywnej reakcji. Korzystając z nich trzeba się trzymać raczej naturalnej kolorystyki, czyli czerni i brązów dla tuszu i beżu dla cieni, ponieważ niektóre bardziej wyraziste kolory, jak na przykład zieleń, możliwe są do uzyskania tylko z wykorzystaniem substancji uczulających. Ważny też jest proces oczyszczania składników oraz ich konserwacja, ponieważ ze wspomnianego tlenku żelaza można usunąć nikiel, a dodanie odpowiednich konserwantów uniemożliwi rozwój bakteriom i grzybom. Leczenie Dobre kosmetyki powinny posiadać domieszki substancji łagodzących. Najczęściej wykorzystuje się tutaj wodę termalną i d-panthenol. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku skóry uszkodzonej oraz podrażnionej, ale sprawdzają się także znakomicie jako profilaktyka dla skóry i oczu podatnych na różnego rodzaju odczyny alergiczne.