Mieszanie kosmetyków mineralnych

sposób na własne kosmetykiDo najprostszych i najbardziej podstawowych metod mieszania kosmetyków mineralnych należy skorzystanie w tym celu z torebki strunowej. Odmierzamy odpowiednie ilości składników i przesypujemy je do torebki. Po szczelnym zamknięciu dokładnie rozcieramy składniki w dłoniach. W większości przypadków wystarczy robić to przez kilkanaście minut, choć niekiedy może to być etap wymagający pewnej cierpliwości. Jest to metoda polecana głównie w sytuacji, kiedy przygotowywany przez nas kosmetyk nie zawiera żadnych pigmentów matowych, bowiem składniki takie nie nadają się zbyt dobrze do rozcierania w taki sposób. Niedokładne roztarcie takich składników może powodować potem powstawanie na skórze niezbyt estetycznych smug. Warto skorzystać z tej metody przede wszystkim w czasie przygotowywania mniejszych. Warto wykonywać za jej pomocą cienie, pudry, róże oraz rozświetlacze.

Kolejną godną uwagi metodą jest mieszanie kosmetyków w moździerzu – wystarczy przesypać do niego określone składniki i następnie zacząć dokładnie je ucierać. W tym przypadku musimy szczególnie uważać na kolejność dodawanych do siebie składników. W pierwszej kolejności wrzucamy tutaj te produkty które wykazują tendencje do zbrylania – głównie pigmenty matowe czy węglan wapnia. Później możemy powoli dodawać kolejne półprodukty, zostawiając główny wypełniacz na koniec i dodając jedynie jego część. Resztę łączymy z całym kosmetykiem już w torebce strunowej. Jest to metoda świetnie sprawdzająca się przy rozprowadzaniu większej części pigmentów matowych. Warto zadbać o ich odpowiednie rozprowadzenie, bowiem w przeciwnym wypadku takie kosmetyki będą pozostawiały na skórze nieładne smugi. Należy tutaj uważać szczególnie na zieleń chromową, czerń żelazową oraz błękit i fiolet ultramarynowy. Pigmenty takie mają tendencję do przylegania do ścianek moździerza, przez co od czasu do czasu musimy je zeskrobywać. Jeśli zależy nam na uzyskaniu błyszczących kosmetyków, to miki kolorowe powinniśmy dodawać na samym końcu – w czasie ucierania w moździerzu mają one tendencję do matowienia.

jak przygotować kosmetykiNajlepszą i jednocześnie najbardziej zaawansowaną metodą jest skorzystanie z młynka. Można dzięki temu uzyskać jednorodne kosmetyki z równomiernie rozprowadzonymi pigmentami. W przypadku pigmentów matowych dobrze jest wcześniej rozetrzeć je nieco w moździerzu, i dopiero potem wkładać do młynka. Dzięki temu zniwelujemy zjawisko ich zbrylania oraz nadmiernego przylegania do ścianek młynka.