3.Kosmetyki mineralne i ich cechy charakterystyczne

kosmetyki mineralne

Zdania na temat kosmetyków mineralnych są niezwykle różnorodne. Ich zwolennicy uważają, że takie kosmetyki gwarantują naturalny efekt i są idealne nawet wówczas, gdy temperatura powietrza jest naprawdę wysoka. Natomiast ci, którzy zaliczają się do ich przeciwników twierdzą, że kosmetyki mineralne mocno podkreślają niedoskonałości cery, a dobranie ich właściwego odcienia do koloru skóry jest naprawdę trudne. Szczególnie ciężko jest to zrobić paniom, które posiadają ciemną karnację.

Pewne natomiast jest to, że obecnie coraz więcej kobiet decyduje się sięgać właśnie po kosmetyki mineralne. Z czego wynika ich popularność? Co tak naprawdę cechuje kosmetyki mineralne? Firmy zajmujące się produkcją kosmetyków mineralnych przekonują, że stosowanie mocno rozdrobnionych minerałów jest prawdziwym przełomem w przemyśle kosmetycznym. Wszystko dlatego, że kosmetyki do makijażu wykonane na bazie minerałów są dużo bardziej naturalne niż tradycyjne kosmetyki.

Tymczasem z tym twierdzeniem nie zgadzają się chemicy kosmetyczni. Podkreślają oni, że wszystkie kosmetyki, które znaleźć można w drogerii mają charakter mineralny. Wszystko dlatego, że w ich składzie znaleźć można między innymi dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mikę, tlenek żelaza. Wbrew temu, co mówią nam reklamy, wymienione składniki nie są wcale wydobywane spod ziemi, mielone, a następnie dodawane do kosmetyków. Poszczególne składniki kosmetyków mineralnych wytwarzane są w laboratorium w procesie syntezy.

Nawet jeśli jakieś elementy tych składników pochodzą z natury – tak jak tytan – to trzeba poddać je procesowi oczyszczania. Tym, co różni kosmetyki mineralne od tradycyjnych jest nie tylko zawartość pewnych składników, co ich brak. I tak w kosmetykach mineralnych nie mogą znajdować się środki konserwujące, parabeny, olej mineralny, barwniki chemiczne, a także substancje warunkujące piękny zapach. Wszystkie te składniki mogą powodować podrażnienie skóry. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że lekarze specjalizujący się w dermatologii polecają właśnie te kosmetyki. Warto również wiedzieć, że kosmetyki mineralne są niezastąpione, jeśli chodzi o osoby mające cerę trądzikową. Nie powodują „zapychania” cery, przez co nie nasilają powstania zmian.